IRCRehber  


Ağ/Network/Networking Ağ/network sistemleri hakkında her şey.


Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Eski 11 Nisan 2010, 12:45
537 mesaj yazmış Yaşadığı yer: Anonim... Kayıt tarihi: 04 Şubat 2010
#1 (Kalıcı Bağlantı)
Aop (@)


Rep Puanı : 42
IR Puanı : 730
Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!Caddeci 'in adını bilmeyen yok!
Arrow Veri Tabani Nedir ? Çeşitleri Nelerdir?

Veri Tabanı düzenLi biLqiLer TopLuLuquduR...Birçok yazilim bilgi depolayabilir ama aradaki fark, veritabanin bu bilgiyi verimli ve hizli bir sekilde yönetip degistirebilmesidir. Veritabani, bilgi sisteminin kalbidir ve etkili kullanmakla deger kazanir. Bilgiye gerekli oldugu zaman ulasabilmek esastir. Indeksi olmayan bir kütüphane ve bütün kitaplarin ayni kapaga sahip oldugunu düsündügünüzde kütüphane kullanicilarinin ne kadar çok isi olacagini tahmin edersiniz. Bir veritabani bir kütüphanenin mükemmel bir indeks sistemi oldugu gibi , ayni zamanda kütüphanenin kendisidir. Iliskisel Veritabani Yönetim Sistemleri (Relational Database Management Systems - RDBMS) büyük miktarlardaki verilerin güvenli bir sekilde tutulabildigi, bilgilere hizli erisim imkanlarinin saglandigi, bilgilerin bütünlük içerisinde tutulabildigi ve birden fazla kullaniciya ayni anda bilgiye erisim imkaninin saglandigi programlardir. Oracle veritabani da bir iliskisel veri tabani yönetim sistemidir....


TÜRLERİ : Hiyerarşik Veritabanı

İlişkisel Veritabanı (İlişkisel Type)

Nesnesel Veritabanı

Veri Tabanı oLuşturmak İçin Kendinize bir veritabanı yapmadan önce, bu veritabanı ile ne yapacağınıza karar vermelisiniz..bazı basit sorular sorun kendinize. Küçük bir şirket çalışanlarının özel bilgileri mi tutulacak, yoksa büyük bir şirketin binlerce müşterilerinin bilgileri mi? Güvenlik ne ölçüde olacak? Verilerinizin güvenliği ne ölçüde olacak ?


1. Microsoft Access

Microsoft firmasının Office paketi içinden çıkan Access, paralı veritabanları arasında nispeten ucuz olarak göze çarpar. Küçük ölçekli uygulamalardaki gereksinimlerinizi karşılayabilir. Eğer bir web sitesinde veri miktarı ve aynı anda yapılan işlem sayıları az ise, Access kullanabilirsiniz. Tek bir veri tablosunda 2 GB a kadar veri depolayabilir ve aynı anda 255 bağlantıya izin verebilirsiniz. Access, MS Windows sistemlerinde kullanılamamakta, bu da yaygınlaşmasını engellemektedir. “Transaction locking” özelliğine sahiptir, ancak “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahip değildir.


2. MySQL

MySQL Inc. Tarafından kodlanan MySQL, Access ile karşılaştırıldığında daha güvenlidir. Windows’un yanı sıra Linux, OS/2, Solaris, AIX ve birçok işletim sistemini desteklemesi nedeniyle çok yaygındır.. Ev kullanıcıları tarafından, kolay kurulumu ve gelen kurulum paketleri nedeniyle sıkca tercih edilmektedir. Tablo başına 8 TB veri depolayabilmektedir. MySQL’ in en büyük dezavantajlarından biri ücretsiz olmasından kaynaklanan destek eksikliğidir. Özellikle web uygulamaları için cok hızlıdır. Transaction’ ları desteklemediği için alabildiğine yalındır ve transaction desteği olmadan gerçekleştirilebilecek web uygulamaları için çok hızlı bir alternatiftir . Oldukça fazla yazılım desteği bulunmaktadır.


3. IBM DB2


IBM firmasının ürünü olan DB2, Access ve MySQL e göre daha performanslı, ancak küçük işletmelere göre daha yüksek maliyete sahiptir. Windows ve *nix sistemlerinde çalışabilir.

“Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.


4. Informix

Ücretli ve güçlü bir veritabanıdır. Orta ölçekli işletmelerin yükünü kaldırabilecek kapasitededir. 1994’deki Potgres kodundan geliştirilmeye başlanmıştır.


5. Microsoft SQL Server


Yine Microsoft firmasının bir ürünü olan Microsoft SQL Server (MSSQL), iyi bir performansa sahiptir. En büyük dezavantajı, sadece Windows üzerinde çalışabilmesidir. Kullanım kolaylığı, güvenilirliği ve işlem gücüyle dikkat çekmektedir. Maliyeti diğer veritabanlarına göre yüksektir. Tablo başına 4 TB veri depolayabilmektedir. “Transaction locking”, “trigger” ve “stored procedure” özelliklerine sahiptir.


6. PostgreSQLPostgreSQL, veritabanları için yukarıda bahsedilmiş olan ilişkisel modeli kullanan ve SQL standart sorgu dilini destekleyen bir veritabanı yönetim sistemidir.

PostgreSQL aynı zamanda iyi performans veren, güvenli ve geniş özellikleri olan bir DBMS’tir. Hemen hemen tüm UNIX ya da Unix türevi (Linux, FreeBSD gibi) işletim sistemlerinde çalışır. Ayrıca NT çekirdekli tüm Windows sistemlerde de çalıştırılabilir. Ücretsiz ve açık kodludur.

PostgreSQL diğer ticari ya da açık kodlu veritabanlarında bulabileceğiniz özelliklerin hemen hemen hepsini (ya da daha fazlasını) kapsar.

PostgreSQL özellikleri (PostgreSQL FAQ’da listelendiği gibi):

Transactions

Subselects

Views

Foreign key referential integrity

Inheritance

User-defined types

Rules


7. Oracle


Oracle, dünyanın en güçlü ve güvenilir veritabanı olarak gösterilmektedir, ancak çok yüksek maliyeti nedeniyle sadece büyük kurumların tercih edebilecekleri bir veritabanıdır. Windows ye Unix sistemlerinde kullanılabilmektedir. Oracle, sınırsız sayıda tabloları desteklemektedir. Çok büyük yazılım desteği vardır.

8. Interbase


Linux platformu üzerinde çalışan, ücretsiz bir veritabanı sunucusudur. Yaygın değildir. Ücretsizdir.

9. Progress

Linux ve Windows platformu üzerinde çalışan çok kuvvetli bir veritabanı sunucusudur....
Caddeci isimli Üye şimdilik offline konumundadır    Alıntı ile Cevapla
Yanıtla

Yer İmleri

Etiketler
Çeşitleri, nedir, nelerdir, tabani, veri


Şu anda bu başlığı 1 kişi görüntülemekte. (0 kayıtlı kullanıcı, 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML kodları, Kapalı.
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hızlı Geç

Benzer Konular
Konu Başlığı açan Forum Yanıtlar Son ileti
Sifreleme sistemleri nelerdir ? Ne ise yararlar ? bebiS Şifreleme Sistemleri 0 10 Temmuz 2009 19:26
Çocugumun Parmak Emmesi Konusunda Yapabileceklerim Nelerdir ?? bebiS Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 13 Mart 2009 20:56
Kuduz nedir, Patogenez nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? kont_dracula Sağlık Köşesi 0 13 Ekim 2008 17:22
Google Adwords Üstünlükleri Nelerdir? paSaLi Google Adwords 0 19 Haziran 2008 07:27
Backlink Nedir? Ne işe yarar? Sağladığı yarar ve zarar nelerdir? paSaLi PageRank 0 19 Haziran 2008 07:19


Zaman formatı, GMT +2 şeklinde ayarlanmıştır.
Şu anki saat: 22:44.

IRCRehber: IRCRehber.Com - IRC, IRC Forum, IRC Forumları

Site açıklaması: IRC sunucu tanıtabileceğiniz, IRCd ve mIRC Scripting yardımı alabileceğiniz, ayrıca diğer konularda da bilgi paylaşabileceğiniz kaliteli bir forum.

Arama kriterleri: irc, irc forum, irc forumları, mirc scripting, irc daemon, mirc yardım, sohbet siteleri, chat siteleri, google webmaster, wordpress, vbulletin, yardım, bilgi, paylaşım, kadınca, genel, güncel konular, haberler, komik, eğlence, fıkra, geyik, irc, rehber
IRCRehber, vBulletin® yazılımının 3.8.5 sürümünü kullanmaktadır.
Copyright © 2000-2015, Telif hakları bakımından "Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.2.0" şirketine aittir.
Türkçe'ye çevirenler: Regex ve Supervisor.

Dış bağlantı: mirc indir.

Site sayacı:


Tema: Lanet - the audiØ injected sØuŁ